Aktualitātes / Pasaules Pretvēža dienā papildini zināšanas par ļaundabīgajiem audzējiem un onkoloģisko slimību profilaksi
04.02.2022
Pasaules Pretvēža dienā papildini zināšanas par ļaundabīgajiem audzējiem un onkoloģisko slimību profilaksi
4. februārī tiek atzīmēta Pasaules Pretvēža diena, kuras mērķis ir veicināt iedzīvotāju izpratni un papildināt zināšanas par ļaundabīgiem audzējiem un onkoloģisko slimību profilaksi.
Vismaz viena trešdaļa izplatītāko vēža veidu (kolorektālais, krūts, prostatas u. c.) ir novēršami, īstenojot dažādus profilakses pasākumus, tai skaitā, veicot vakcināciju pret vēzi izraisošām infekcijām (vīrushepatīts un papilomas vīrusa (CPV) infekcija).
Ir gan vispārīgi profilaktiskie pasākumi, kas var mazināt dažādu onkoloģisko slimību attīstību jebkuram iedzīvotājam (kā, piemēram, veselīgs uzturs, fiziskās aktivitātes, atturēšanās un alkohola un tabakas izstrādājumu lietošanas u. c.), gan noteiktai vecuma grupai (piemēram, zarnu vēža profilaktiskais tests iedzīvotājiem pēc 50 gadu vecuma) vai dzimumam (piemēram, dzemdes kakla un krūts vēža skrīnings sievietēm vai sēklinieku pašpārbaude vīriešiem) specifiski profilaktiskie pasākumi.
SPKC izstrādātie informatīvie materiāli onkoloģisko slimību profilaksi:
Zarnu vēža skrīnings:
- Zarnu vēža skrīninga pastkarte (iedzīvotājiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem reizi divos gados ir pieejams valsts apmaksāts zarnu vēža profilaktiskais tests);
- Video “Kā veikt zarnu vēža profilaktisko testu?”;
- Infografika “Zarnu vēža profilaktiskais tests 50 līdz 74 gadu vecumā”;
- Video “Saruna ar ģimenes ārstu par zarnu vēža profilaktiskā testa veikšanu”;
- Video “Atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem par zarnu vēža profilaktisko testu”.
Dzemdes kakla vēža skrīnings:
- Dzemdes kakla vēža skrīninga paskarte (sievietēm vecumā no 25 līdz 67 gadiem reizi trijos gados ir pieejams valsts apmaksāts dzemdes kakla vēža skrīnings).
Krūšu profilaktiskās pārbaudes:
- Video “Krūšu pašpārbaude – sevis mīlēšanas ikmēneša rituāls!”;
- Informatīvais materiāls “Krūšu pašpārbaude – ikmēneša rituāls” (pieejams arī drukātā formātā, A5 izmērs, info materiāls īpaši noderīgs būs jaunietēm);
- Informatīvais materiāls “Krūšu veselība un pašpārbaude – darba burtnīca” (pieejams arī drukātā formātā, A5 izmērs, info materiāls īpaši noderīgs būs jaunietēm);
- Krūts vēža skrīninga pastkarte (sievietēm vecumā no 50 līdz 68 gadiem reizi divos gados ir pieejama valsts apmaksāta krūts vēža pārbaude ar mamogrāfijas metodi).
Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju:
- Video “Uzvari cīņā pret vēzi”. Vakcinācija pret cilvēka papilomas vīrusa (CPV) infekciju ir valsts apmaksāta meitenēm vecumā no 12 līdz 17 gadiem (ieskaitot). 2022. gadā valsts apmaksāta vakcinācija pret CPV infekciju tiek nodrošināta arī 12 gadus veciem zēniem.
- Informatīvais materiāls “Zini faktus par CPV”.
Sēklinieku un prostatas profilaktiskās pārbaudes:
- Infografika “Sēklinieku pašpārbaude”;
- Informācija par profilaktisko pārbaudi prostatas vēža noteikšanai (valsts apmaksāta pārbaude reizi divos gados visiem vīriešiem vecumā no 50 līdz 75 gadiem un vīriešiem no 45 līdz 50 gadu vecumam, ja ģimenes anamnēzē prostatas vēzis ir konstatēts asinsradiniekam).
Citi informatīvie materiāli par onkoloģisko slimību profilaksi:
- Grāmatzīme “12 veidi kā samazināt risku saslimt ar vēzi” (pieejams arī drukātā formātā);
- “Dinamisko paužu video sērijas “Laiks kustībai” pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem”;
- Uzdevumu grāmata pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērniem “Vesels ēdis” (pieejams arī drukātā formātā, A4 izmērs);
- “Veselīga uztura ieteikumi onkoloģisko slimību profilaksei” (pieejams arī drukātā formātā, A5 izmērs);
- Infografika “Tavs dārzs ir vitamīnu un minerālvielu pilns!”;
- Infografika “Trīs “U” un esi gatavs tikties ar sauli”.