Aktualitātes / Oftalmoloģe Vineta Štolcere “Nav tādu lietu, ko nevar izdarīt!”
Rolands Naglis
Rolands Naglis

Oftalmoloģe Vineta Štolcere “Nav tādu lietu, ko nevar izdarīt!”

Nereti tiek teikts, ka acis ir dvēseles spogulis, kas visdziļāk atklāj dvēseli un būtību. Taču bieži cilvēkiem nākas saskarties ar situācijām, kad rodas redzes problēmas un ir jāmeklē speciālista palīdzība. Šādās situācijās jādodas pie oftalmologa. Šajā reizē iepazīsim vairāk oftalmologa profesiju un Preiļu slimnīcas dakteri Vinetu Štolceri, kura ikdienā strādā ar pacientiem un rūpējas par viņu acu veselību.
 

Pastāstiet nedaudz par sevi. Kā izvēlējāties oftalmoloģiju kā savu profesiju?

Līdz 5.klasei biju pilnīgi pārliecināta, ka esmu gatava mācīties jeb ko, tikai ne medicīnu. Taču vienreiz nonākot Sarkanā krusta organizētajās sacensībās, sapratu, ka vēlos saistīt savu nākotni ar medicīnu un darbu tajā. Kad uzsāku mācības medicīnā, izvēlējos pediatra profesiju, jo ļoti vēlējos strādāt ar bērniem un tiem palīdzēt. Taču pēc studijām kopā ar vīru pārcēlāmies dzīvot uz Līvāniem un saņēmu piedāvājumu strādāt par neirologu vai acu ārstu. Protams, abi virzieni ir aizraujoši, taču izvēlējos turpināt studēt un strādāt par acu ārstu, jo biju pārliecināta, ka šajā profesijā man būs iespēja strādāt arī ar bērniem. Tā lūk par acu ārstu strādāju jau no 1993.gada, bet Preiļu slimnīcā no 2014.gada.
 

Kādās situācijās pacientiem būtu jāvēršas pie oftalmologa?

Situācijas var būt visdažādākās. Ja kādreiz iesāpas acīs vai šķiet, ka miglojas, uztraukumam nav pamata. Taču ja tas atkārtojas regulāri un rada diskomfortu, tad noteikti jādodas pie acu ārsta un jālūdz konsultācija. Ļoti bieži pacienti atnāk pie manis un saka, ka acīs ir sajūta, ka redz melnus plankumus, kuri it kā peld pa aci. Tas arī ir ļoti svarīgs signāls, ka jādodas pārbaudīt acu veselību. Protams, pie daktera jāvēršas arī akūtos gadījumos, kā, piemēram, ja acī iekritis, kāds gruzis, skaida, iegūta sadzīves trauma. Taču noteikti nedrīkst aizmirst par profilaktisko redzes pārbaudi. Cilvēkiem pēc 40 gadiem tā būtu jāveic divos gados reizi, savukārt pēc 50 gadiem pārbaudīt redzi būtu nepieciešams vienu reizi gadā.
 

Kā Jūs vērtētu savu pacientu profilu? Bērni, jaunieši vai vecāka gada gājuma cilvēki?

Sava darba laikā esmu novērojusi, ka cilvēki vecuma grupā no 18  līdz 40 gadiem pie acu ārsta vēršas ļoti, ļoti reti. Tikai gadījumos, kad ir jau akūtas problēmas vai redzes problēmas no bērnības. Ja runājam tieši par Preiļu slimnīcu, tad šeit pie manis vēršas visbiežāk cilvēki pēc 50 gadu vecuma. Protams, nāk arī bērni, kuriem jāveic profilaktiskā redzes pārbaude.
 

Kas Jums sniedz vislielāko gandarījumu savā darbā?

Viennozīmīgi, kā jau minēju, bērni man noteikti sniedz vislielāko gandarījumu un uzlabo garastāvokli. Lai kāda būtu vizīte un bērna uzvedība tajā, esmu priecīga strādāt ar bērniem. Tāpat gandarījumu sniedz, ja es pacientam varu palīdzēt uzreiz un nav nepieciešamības pēc ilgstoša ārstēšanas procesa, zālēm vai operācijām. Bet lielākais gandarījums jau ir tas, ka man patīk savs darbs un es nemēdzu nogurt no kontakta ar pacientiem.
 

Kādēļ, Jūsuprāt, cilvēkiem visbiežāk rodas redzes problēmas?

Ļoti lielu ietekmi uz mūsu redzi sniedz ilgstošs darbs ar datoru un dažādām cita veida ierīcēm, pie kurām jāpavada ilgs laiks strādājot, mācoties utt. Kas nozīmē, ka arī redze ilgstoši ir sasprindzināta. Svarīgi ievērot režīmu un ļaut acīm atpūsties. Pēc 40 minūtēm darba būtu labi ņemt 5 minūtes atpūtai. Veikt, kādu vingrojumu, aiztaisīt acis ciet un paturēt tumsā. Taču svarīgi arī nepārpūlēt savas acis ar dažādu vingrojumu veikšanu, jo tad var rasties arī pretējs efekts un redze var tikt par daudz noslogota. Tāpat, lai cik ļoti nevēlētos to atzīt, ļoti bieži redzes problēmas rodas tieši cilvēku neuzmanības dēļ, kad tiek gūtas akūtas sadzīves traumas. Tā vietā, lai vienkārši, piemēram, uzliktu aizsargbrilles, cilvēki riskē ar savu redzi un veselību kopumā, kas atstāj paliekošas sekas mūsu dzīvē.
 

Kas ir sarežģītākais ar ko nākas saskarties ikdienā?

Katru dienu ir vieglākas un sarežģītākas situācijas, taču īpaši sarežģīti ir tad, kad pacientam ir tik nopietnas redzes problēmas vai trauma, ka mājās viņš doties nevar. Pacientam ir jādodas uz slimnīcu un jāturpina ārstēšanās tur.
 

Darbs ar pacientiem, dažādas situācijas un ikdienas darbi aizņem ļoti daudz laika. Taču, pastāstiet, ko Jums patīk darīt brīvajā laikā, kas Jums sagādā prieku?

Man patīk adīt, rušināties pa dārza darbiem, kā arī lasīt grāmatas. Viena no pēdējām grāmatām bija Adama Keja grāmata “Mazliet sāpēs. Jaunā ārsta slepenā dienasgrāmata”, kurā tiek stāstīts par kāda ārsta sarežģīto ikdienu darbā slimnīcā. Dažkārt patīk arī palasīt detektīvus, kas palīdz novirzīt domas no ikdienišķām lietām. Īpaši svarīga viennozīmīgi ir mana ģimene. Visi manējie zina, ka uz visiem svētkiem gatavošu īpašo dzimšanas dienas kūku.                      
Dakteres ģimenē vienmēr ir bijusi pārliecība, ka nav nekā tāda, ko cilvēks nevarētu izdarīt. Galvenais ir vēlme un mērķtiecība!

 

Novēlējums Ziemassvētkos un Jaunajā 2022.gadā

Galvenais, lai visiem stipra un laba veselība! Tas šobrīd ir pats svarīgākais!
Lai labs noskaņojums, labas domas un prieks!

IMG_20211215_121854.jpg

Omenta

Pievieno komentāru

Nav komentāru
Комментариев пока нет, будьте первым.

Добавить комментарий

Slimnīcas aktuālā
informācija

Aktualitātes