Aktualitātes / Nieru veselības diena
Rolands Naglis
Rolands Naglis

Nieru veselības diena

  

Šodien visā pasaulē un arī Latvijā tiek atzīmēta Nieru veselības diena. Tās mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību nieru nozīmei mūsu organismā un tam, kas darāms, lai nieres būtu veselas. Pasaules Nieru diena notiek kopš 2006. gada. Katru gadu tai tiek izvēlēts jauns sauklis un šogad tas ir “Nieru un sievietes veselība”.

Nieru slimības sievietēm ir atzīts kā 8. biežākais nāves iemesls. Neārstētas nieru slimības apdraud grūtniecību un rada neauglības risku. Līdz ar to regulāra nieru pārbaude, sevišķi grūtniecības laikā, ļautu izvairīties no smagām komplikācijām mātes un bērna veselībā.

Mūsdienu cilvēka dzīvesveids ir viens no iemesliem, kāpēc pasaulē aug saslimstība ar nieru slimībām, kopumā tās var skart gandrīz katru desmito pasaules iedzīvotāju. Neveselīgajam uzturam, cukurotajiem dzērieniem, sāļiem ēdieniem un neaktīvajam dzīvesveidam, tikai pastarpināti būs ietekme uz nieru funkcijām, taču attīstoties citām slimībām, tas noteikti atstās iespaidu arī uz nierēm.

Pagājuši 6 mēneši, kopš SIA “Preiļu slimnīca” sadarbībā ar SIA “Medicīnas sabiedrība Gaiļezers” tika atklāts “Nieru aizstājterapijas kabinets”. Tas katru dienu apkalpo 3 – 4 pacientus. Šiem cilvēkiem tas ir milzīgs atvieglojums, jo pretējā gadījumā ceļš līdz dialīzei būtu jāmēro uz Rēzekni, Daugavpili vai Jēkabpili.

Mākslīgā niere, peritoneālā dialīze vai nieres transplantācija, ir trīs galvenās nieru aizstājterapijas metodes. Šobrīd mūsu valstī vairāk kā tūkstoš cilvēku dzīvo ar transplantētu nieri, saņem mākslīgās nieres vai peritoneālās dialīzes procedūras. Dialīze notiek, kad mākslīga materiāla membrānas caur savām porām spēj ne tikai filtrēt un izdalīt sāļus un citas vielas, bet arī aizturēt asins formelementus un olbaltumus. Pa vienu membrānas pusi plūst asinis, bet pa otru pusi dializējošais šķidrums, kur nonāk izvadāmās kaitīgās vielas.

Kā noteikt kad nieres vairs ar savu darbu acīmredzami netiek galā? Tas visbiežāk izpaužas parādoties urēmijas simptomiem – vājums, nespēks, nogurums, nelaba dūša, vemšana un apetītes trūkums, ādas nieze, urīns paliek gaišs, vairākkārt naktīs jāskrien uz tualeti, strauji krīt darba spējas. Saskaroties ar šiem simptomiem nekavējoties jākonsultējas ar ģimenes ārstu, kurš jūs nosūtīs uz nepieciešamajām analīzēm vai pie nefrologa, kurš var uzstādīt atbilstošo diagnozi.

  

Omenta

Pievieno komentāru

Nav komentāru
Комментариев пока нет, будьте первым.

Добавить комментарий

Slimnīcas aktuālā
informācija

Aktualitātes