Aktualitātes / Latvijas aptiekās izsniegtas pirmās e-receptes zāles

Latvijas aptiekās izsniegtas pirmās e-receptes zāles

Veiksmīgi noritējusi pirmās elektroniskās jeb e-receptes izrakstīšana ārstniecības iestādē un zāļu saņemšana aptiekā, izmantojot valsts E-veselības sistēmu. Pirmā e-recepte sagatavota Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcā, savukārt zāles izsniegtas “BENU Aptieka Latvija” aptiekā.

Veselības ministre Anda Čakša: “Es ļoti augstu vērtēju nozares pārstāvju iniciatīvu un lēmumu iesaistīties projekta ieviešanā vēl pirms to noteic obligātie termiņi. Iepazīstoties ar E-veselības ieviešanas gaitu, es saprotu, kāpēc speciālistu atbalsts nav vienbalsīgs, un, protams, būs vēl jāveic uzlabojumi. Taču fakts, ka šonedēļ izrakstīta pirmā e-recepte, apstiprina, ka sistēma darbojas, un beidzot būsim spēruši nopietnu soli caurskatāmības un birokrātijas mazināšanas virzienā.”

Jau ziņots, ka E-veselības ietvaros paredzētā elektroniskā recepte un darbnespējas lapa saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem ir jāsāk lietot ar šā gada 1. decembri*.  Šīs sistēmas veiksmīgas ieviešanas gadījumā kā ārstiem, tā pacientiem tiks ievērojami samazināts dokumentācijas un veicamo darbību slogs.

E-receptes izrakstīšanai E-veselības sistēmā ir vairākas priekšrocības. Saņemot e-recepti, nav jāuztraucas par ārsta rokraksta salasīšanu vai receptes nozaudēšanu un, lai aptiekā saņemtu medikamentus, nepieciešams tikai uzrādīt personu apliecinošu dokumentu. Informācija par visiem izrakstītajiem medikamentiem pakāpeniski uzkrāsies E-veselības sistēmā, un ikviens pacients to varēs apskatīt, autorizējoties E-veselības portālāwww.eveseliba.gov.lv

E-veselības projekta realizācijas gaitā jau veikts drošības audits, kas apstiprina, ka sistēmā uzkrātie dati ir droši, taču pacientam ir tiesības izvēlēties, vai viņš vēlas, lai dati būtu pieejami ārstam.

Kā jau informēja Veselības ministrija, 27. oktobrī norisinājās tikšanās ar Latvijas Ārstu biedrības un Nacionālā veselības dienesta pārstāvjiem, kurā tika pārrunāti veicamie pasākumi sekmīgai E-veselības sistēmas ieviešanai, lai sistēma būtu ērta un ātra lietošanā ārstiem.

Tikšanās laikā tika panākta vienošanās, ka e-receptes gadījumā no šī gada 1. decembra būtu pieļaujams pilotprojekts, kura ietvaros e-receptes funkcionalitātes lietošana būtu brīvprātīga attiecībā uz valsts kompensējamajiem medikamentiem. Par turpmākajiem soļiem projekta ieviešanā tuvāko dienu laikā tiks spriests ar asociācijām un partneriem, kā arī tiks iesniegts ziņojums valdībā.

*Atbilstoši 2014. gada 11. marta Ministru kabineta noteikumiem Nr.134 “Noteikumi par vienoto veselības nozares elektronisko informācijas sistēmu”.