Aktualitātes / Konsultācijas pie plaušu speciālista
Rolands Naglis
Rolands Naglis

Konsultācijas pie plaušu speciālista

Katru gadu 24.martā tiek atzīmēta Pasaules Tuberkulozes diena. Arī šogad visā Latvijā tiek organizētas dažādas aktivātes, lai pievērstu sabiedrības uzmanību jautājumiem, kuri ir saistīti ar tuberkulozi.

 

Preiļos Prettuberkulozes kabinetā 2017. gada 29. martā  un 3. aprīlī no plkst. 9:00 līdz 11:00 notiks bezmaksas konsultācijas pie plaušu speciālista, ftiziopneimonologa Aleksandra Lioznova. Īpašas pieņemšanas tiek rīkotas, lai veicinātu agrīnu tuberkulozes diagnostiku un novērstu tālāku citu cilvēku inficēšanu ar šo slimību.

 

Iedzīvotāji ir aicināti pievērst uzmanību tuberkulozes simptomiem un savlaicīgi iet uz pārbaudēm. Preiļu Prettuberkulozes kabinetā ir iespēja ikvienam veikt tuberkulozes pārbaudi. Īpaši aicināti ir tie, kuriem ir vērojama vismaz viena no sekojošajām pazīmēm: ir klepus ar vai bez krēpām vairāk kā 2 – 3 nedēļas, paaugstināta ķermeņa temperatūra, svara zudums, svīšana naktīs, ēstgribas zudums, nespēks un nogurums. Tuberkulozes saslimšanas simptomi var būt praktiski nemanāmi un tie sāk izpausties pakāpeniski. Saslimšanas riska grupā ir cilvēki, kuri:

  1. ikdienā daudz kontaktējas ar citiem cilvēkiem, kuri klepo,
  2. kuri strādā fermās ar liellopiem,
  3. ir vai ir bijuši saskarsmē ar tuberkulozes slimniekiem.

 

Preiļu Prettuberkulozes kabinets atrodas poliklīnikas 1.stāvā, blakus aptiekai (atsevišķa ieeja no pagalma puses).  Pieņemšana notiek rindas kārtībā. Iepriekšēja pieteikšanās nav nepieciešama. Plaušu speciālists ir tiešās pieejamības speciālists, pie kura var vērsties arī bez ģimenes ārsta nosūtījuma.

 

Slimību profilakses un kontroles centrs informē, ka pēdējo gadu laikā saslimstība ar tuberkulozi samazinās, tomēr tā vēl aizvien ir bieži sastopama infekcijas slimība Latvijā. 2016. gadā Latvijā tika reģistrēti 560 jauni saslimšanas gadījumi, kas ir par 61 mazāk nekā 2015. gadā. Visaugstākā saslimstība ar tuberkulozei reģistrēta vecuma grupā no 18 līdz 59 gadiem. Statistikas dati liecina, ka vīrieši ar tuberkulozi slimo vidēji divas reizes biežāk, nekā sievietes.

Ar tuberkulozi var inficēties gaisa – pilienu ceļā, proti, ieelpojot tuberkulozes nūjiņu, kuru gaisā izdala ar tuberkulozi saslimis cilvēks klepojot, šķaudot, spļaujot, runājot, elpojot. Šī slimība neskar tikai sociāli mazaizsargātās iedzīvotāju grupas, piemēram, cilvēkus ar alkohola, narkotisko vielu atkarību, bezpajumtniekus vai personas, kuras atradušās ieslodzījumā. Ar tuberkulozi var saslimt ikviens, neatkarīgi no dzimuma, vecuma, izglītības vai ienākumu līmeņa.

“Tomēr tuberkuloze ir pilnīgi klīniski izārstējama, lai gan ārstēšanās periods ir ilgs, līdz pat sešiem mēnešiem,” norāda ārsts A. Lioznovs un piebilst: “Svarīgi, lai slimība tiktu diagnosticēta pēc iespējas agrīnā stadijā – tad ātrāk var izārstēties un arī neaplipināt citus cilvēkus.” Tuberkulozes diagnostiku un ārstēšanu, tai skaitā medikamentus Latvijā apmaksā valsts.

 

Preiļu Prettuberkulozes kabineta kontakttālrunis 65307766, darba laiks katru darbadienu no plkst. 8:00 līdz 12:00, otrdienās un trešdienās – līdz plkst. 13:00.

Omenta

Pievieno komentāru

Nav komentāru
Комментариев пока нет, будьте первым.

Добавить комментарий

Slimnīcas aktuālā
informācija

Aktualitātes