Aktualitātes / Par valsts veselības apdrošināšanas sistēmu
02.01.2019
Par valsts veselības apdrošināšanas sistēmu
Ieviešot valsts veselības apdrošināšanu, no 2019.gada 1.janvāra Latvijā valsts apmaksātie medicīnas pakalpojumi tiek iedalīti pamata un pilnā “groza” pakalpojumos.
Valsts apmaksāto medicīniskās palīdzības minimumu jeb veselības aprūpes pakalpojumu pamata grozu varēs saņemt ikviens valsts iedzīvotājs neatkarīgi no apdrošināšanas statusa.
Pilnā “groza” pakalpojumu klāsts būs pieejams iedzīvotājiem, kuri Latvijā ir sociāli apdrošināti, balstoties uz kādu no šiem statusiem:
- iedzīvotājs ir legālais darba ņēmējs, kurš veic sociālās apdrošināšanas iemaksas vispārējā nodokļu režīmā;
- iedzīvotājs atbilst kādai no 21 sociāli mazaizsargāto iedzīvotāju grupām, kuras apdrošina valsts (bērni; pensionāri, kuri saņem Latvijas Republikas pensiju; Nodarbinātības valsts aģentūrā reģistrējušies bezdarbnieki u.c.);
- iedzīvotājs veic brīvprātīgās veselības apdrošināšanas iemaksas.
Savukārt iedzīvotāji, kuri no 2019.gada 1.janvāra nebūs apdrošināti, būs tiesīgi saņemt medicīnas pakalpojumu pamata “grozu” – neatliekamo medicīnisko palīdzību (Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta, slimnīcu uzņemšanas nodaļu, steidzamās medicīniskās palīdzības punktos, slimnīcu stacionāros sniegto ārstniecību), ģimenes ārsta sniegto aprūpi, diagnostiskos izmeklējumus, kas veikti ar ģimenes ārsta nosūtījumu, onkoloģijas profilaksi un ārstēšanu, infekcijas slimību ārstēšanu u.c.
Nacionālais veselības dienests (NVD) ir izstrādājis tiešsaistes (online) testu iedzīvotājiem, kas sniedz iespēju ērti un vienkārši noskaidrot savu apdrošināšanas statusu un to, vai pilnā “groza” medicīnas pakalpojumu saņemšanai iedzīvotājam ir jāveic veselības apdrošināšanas iemaksas. Tiešsaistes tests ir pieejams interneta vietnē www.apdrosinaties.lv.
Plašāka informācija par valsts veselības apdrošināšanu ir pieejama NVD interneta vietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Valsts veselības apdrošināšana”.
Par valsts veselības apdrošināšanas sistēmas ieviešanu:
Saeima 2017.gada 14.decembrī ir pieņēmusi Veselības aprūpes finansēšanas likumu, kas paredz ieviest veselības apdrošināšanas sistēmu. 2018.gads uzskatāms par pārejas periodu.
Latvijas iedzīvotājiem 2018.gadā ir tiesības uz valsts apmaksātajiem veselības aprūpes pakalpojumiem valsts obligātās veselības apdrošināšanas ietvaros, neatkarīgi no nodarbinātības vai piederības kādai no automātiski apdrošinātu personu kategorijām.
Ieviešot veselības apdrošināšanas sistēmu, sākot ar 2019.gadu valsts apmaksātas veselības aprūpes pilno pakalpojumu klāstu varēs saņemt apdrošinātās personas. Personas, kuras ietilpst kādā no sociāli mazāk aizsargātajām iedzīvotāju grupām*, kā arī legālie darba ņēmēji, kuri veic sociālās iemaksas, valsts automātiski apdrošina un šiem cilvēkiem tiek nodrošināts pilnais veselības aprūpes pakalpojumu grozs.
Savukārt, personām, kuras vēlas saņemt valsts veselības apdrošināšanu, bet neveic valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas, valsts piedāvā īpašus nosacījumus, lai pievienotos:
2018.gadā – 51,60 eiro /gadā (1 % apmērā no minimālās mēnešalgas)
2019.gadā – 154,80 eiro /gadā (3 % no minimālās mēnešalgas)
2020.gadā – 258 eiro /gadā (5 % no minimālās mēnešalgas)
Būtiski, veicot iemaksas, ievērot šādu kārtību, pretējā gadījumā personai, kura izvēlās pievienoties vēlāk, jāmaksā arī par iepriekšējiem 2 gadiem.
Brīvprātīgās apdrošināšanas iemaksas personām ir tiesības veikt no 2018.gada 1.septembra, norēķinoties ar bankas maksājumu karti klātienē kādā no Nacionālajā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām vai veicot pārskaitījumu, piemēram, bankā vai pasta nodaļā. No 2019. gada 1. janvāra, maksājumu varēs veikt arī vienotajā veselības nozares elektroniskajā informācijas sistēmā jeb E-veselībā (https://eveseliba.gov.lv/), kur būs pieejams elektroniski sagatavots veselības apdrošināšanas iemaksas paziņojums.
Very nice post and right to the point. I am not sure if
this is actually the best place to ask but do you guys have any thoughts on where to employ some professional writers?
Thx 🙂 Lista escape roomów