Aktualitātes / Kardioloģe Tatjana Ļvova “Svarīgi ir mīlēt to, ko dari!”

Kardioloģe Tatjana Ļvova “Svarīgi ir mīlēt to, ko dari!”

Daktere Tatjana Ļvova Preiļu slimnīcā strādā jau vairāk kā 30 gadus. Ik dienu daktere saskaras ar dažādām sirds veselības problēmām, kas ir piemeklējušas pacientus. Tādēļ aicinājām dakteri uz interviju, lai noskaidrotu nedaudz vairāk par kardioloģiju un darbu tajā.

Kāpēc izvēlējāties strādāt medicīnā un tieši kardioloģijā?

Bērnībā mani ļoti saistīja un patika tieši dzīvnieku ārstēšana. Bet tad 8.klasē es padziļināti sāku mācīties un interesēties par ķīmiju, bioloģiju. Piedalījos olimpiādēs un vienmēr guvu godalgotas vietas. Skolotāja redzēja manī potenciālu medicīnā un ieteica turpināt to studēt. Studēju medicīnu Latvijā, bet bija arī lieliska iespēja 2 gadus studēt Maskavā un gūt papildus zināšanas un pieredzi. Pēc vairākiem gadiem, kad vīrs vēlējās strādāt par anesteziologu, man bija piedāvājums sākt strādāt kardioloģijā, kas starp citu 1983./1984.gadā bija ļoti aktuāla un pieprasīta. Es vienmēr esmu vēlējusies ārstēt, tas man ir pats svarīgākais – strādāt ar cilvēkiem, palīdzēt un redzēt sava darba rezultātus.

Ar kādām problēmām pacienti visbiežāk vēršas pie Jums?

Ar nožēlu nākas atzīt, ka sirds problēmas cilvēkiem mūsdienās ir daudz biežāk un daudz sarežģītākas. Mūsu dzīvesveids ļoti spēcīgi atspoguļojas arī uz mūsu sirds veselību, kas viennozīmīgi nav labi. Pacienti bieži sūdzas par paaugstinātu asinsspiedienu, bet šeit svarīgi saprast, ka it īpaši pēc 50 gadu vecuma, paaugstināts asinsspiediens ir normāli un pamata lielam uztraukumam nav. Tāpat, protams, cilvēki bieži vēršas ar stenokardiju, sirds ritma traucējumiem, aritmiju un citām sirds slimībām. Ar vien jaunāki cilvēki pie manis nāk ar dažādām sirds veselības problēmām un traucējumiem, kas liek pārliecināties par to, cik svarīgs ir dzīvesveids labai veselībai. Nedrīkst aizmirst arī par uzturu un fiziskajām aktivitātēm.

Jūsuprāt, cilvēki rūpējas par savas sirds veselību?

Viennozīmīgi atbildēt ir grūti. Ir, protams, pacienti, kuriem ļoti bieži un daudz stāstu par to, kas būtu jādara patstāvīgi un regulāri, lai sirds veselību uzturētu. Taču bieži tas netiek ņemts vērā, kam ir arī pēc kāda laika sekas. Piemēram, ja ir izrakstītas holesterīna zāles, tās ir jādzer regulāri, nedrīkst pašiem regulēt to lietošanu. Bet, protams, ir arī pacienti, kuri paši ir ieinteresēti rūpēties par savs sirds veselību un to uzturēt. Cilvēki ir gatavi doties pie daktera arī par maksu, lai varētu noskaidrot sev interesējošos jautājumus vai problēmas. Pēc savas pieredzes redzu, ja cilvēks ierodas pie manis uz konsultāciju, tad viņš parasti mērķtiecīgi apzinās savu problēmu, ir ieinteresēts un vēlas saņemt tālākās rekomendācijas.

Vai pandēmijas laikā palielinājies cilvēku skaits ar sirds slimībām?

Viennozīmīgi, jā! Īpaši izteikti tas ir cilvēkiem, kuri ir izslimojuši Covid-19 un nav svarīgi, cik viegla vai smaga šī slimības gaita ir bijusi. Pēc kāda laika cilvēkiem parādās komplikācijas, kas atspoguļojas tieši uz sirds veselību. Piemēram, pacientiem biežāk parādās sāpes krūtīs, miopātija un citas sirds slimības. Agrāk šādu sūdzību un problēmu bija daudz, daudz mazāk.

Padoms sirds veselības profilaksei

Kā jau minēju, ļoti svarīgi ir īpaši rūpēties par savu dzīvesveidu un arī uzturu. Lieliski būtu, ja vismaz reizi vai divas reizes gadā nāktu pārbaudīt savu sirds veselības stāvokli. Neskatoties uz to vai ir, kādas sūdzības vai nav. Tāpat mūsdienās visas iespējas ļauj pašiem sekot līdzi savam pulsam, spiedienam, holesterīna līmenim. Mūsdienās ļoti izplatītas ir cukura slimības, kas viennozīmīgi ietekmē arī asinsvadu stāvokli. Tādēļ svarīgi regulāri arī pārbaudīt cukura slimībām, glikozei utt.

Bieži vien nākas dzirdēt, ka cilvēki sūdzas par to, ka izjūt sāpes, spiedošas sajūtas sirdī. Kad būtu jādodas vizītē pie kardiologa?

Ja gados jaunāki cilvēki dažreiz izjūt durošas sāpes krūtīs, tas noteikti nav iemesls uzreiz uztraukumam. Bieži tas ir saistīts ar fizisko slodzi, muguru utt. Bet ja cilvēks sāk just spiedoša, velkoša rakstura sāpes krūškurvī, tas ir spēcīgs signāls par nopietnām sirds veselības problēmām un nekavējoties ir nepieciešams griezties pēc palīdzības pie daktera.

Kā vērtējat kardioloģijas nozari Latvijā kopumā?

Manuprāt, šobrīd Latvijā kardioloģijas nozare ir ļoti augstā līmenī, iespējas ir izveidotas ļoti plašas. Pēdējo 15 gadu laikā nozare ir ļoti strauji attīstījusies un pilnveidojusies. Nozarē darbojas spēcīgi speciālisti, taču tas neizslēdz arī to, ka cilvēkiem ir jāgaida ilgāks laiks, lai tiktu vizītē pie speciālista.

Kas Jums sniedz gandarījumu savā darbā?

Es esmu laimīgs cilvēks! Priekš manis darbs ir pirmajā vietā un es mīlu to, ko daru un daru to, ko mīlu! Man ir svarīgi atdot cilvēkiem enerģiju, bet tik pat svarīgi arī to saņemt atpakaļ. Man ir ļoti svarīga ceļošana. Ceļošana sniedz enerģiju un jaunus iespaidus. Vides maiņa man sniedz iespēju atgūt enerģiju un turpināt strādāt un palīdzēt cilvēkiem.

Galvenais novēlējums ir veselība, veselība un tikai veselība! Ja būs veselība, būs arī viss pārējais!

IMG_20211227_152757.jpg